Április 3-ával az USA jelentős vámot vetett ki az Egyesült Államokba importált autókra. Május elejével újabb vám bevezetése várható, akkor az autóalkatrészek lesznek érintve.
Bár a vámok nem a hajóiparra vonatkoznak, kiderült, hogy az autóalkatrészekhez kapcsolódó számos harmonizált vámtarifa (HTS) kód a hajógyártásban használt alkatrészekre is vonatkozhat. Az importált autókra vonatkozó 25%-os vám már hatályban van, ugyanilyen mértékű lesz az autóalkatrészeket érintő tétel, ráadásul mindkettőt a már meglévő vámok mellett alkalmazzák.
Az Egyesült Államok–Mexikó–Kanada megállapodás (USMCA) értelmében az autógyártók csökkenthetik a vámoknak való kitettséget azáltal, hogy dokumentálják az adott jármű amerikai tartalmának százalékos arányát. Azok az alkatrészek, amelyeket „teljes egészében az Egyesült Államokban szereztek be, állítottak elő vagy alakítottak át jelentős mértékben”, a megállapodás értelmében amerikai tartalomnak minősülnek. Az ezeknek a kritériumoknak megfelelő autóalkatrészek jelenleg mentesülnek a vámok alól addig, amíg hivatalos értékelési folyamatot nem hoznak létre a nem amerikai tartalomszintek meghatározására.

A National Marine Manufacturers Association (NMMA), az észak-amerikai hajó-, hajómotor- és kiegészítőgyártókat képviselő kereskedelmi szövetség arra ösztönzi tagjait, hogy alaposan nézzék át az autóalkatrészekhez felsorolt HTS-kódokat.
A hajóépítők szerte a világban fokozott bizonytalansággal néznek szembe, mivel a változó és kiszámíthatatlan vámrendszerek veszélyeztetik az ellátási láncokat, az árképzési struktúrákat és az exportterveket. Április 9-én Donald Trump elnök 90 napos szünetet jelentett be a magasabb vámok tekintetében, mindössze néhány órával azután, hogy szigorú „kölcsönös” vámok léptek életbe az Egyesült Államok számos legnagyobb kereskedelmi partnereivel, köztük Japánnal, Vietnammal és az Európai Unióval szemben. Viszont tovább emelkedtek a Kínából importált termékekre kivetett vámok, egészen 125 százalékig, miután Peking bejelentette, hogy 84 százalékos vámot vezet be az amerikai importra.
Az Európai Unió EU a „Nulla a nulláért” kölcsönös vámajánlatot tette az USA-nak az ipari termékekre vonatkozóan.

fotók: nytimes.com, cnn.com, usatoday.com
forrás: marineindustrynews.co.uk